درباره راه آهن ایران
اکتبر 3, 2019

مطلبی برای کارکنان شِلَخته

محیط فیزیکی اطراف ما در محل کار، تاثیر زیادی بر نحوه‌ کار ما دارد. فضای به هم ریخته، می‌تواند سطح استرس و تشویش ما را بالاتر ببرد؛ همانطور که روی توانایی تمرکز ما، رژیم غذایی و حتی خواب ما تاثیر مخرب می‌گذارد.
دانشمندان انستیتو عصب شناسی دانشگاه پرینستون، با استفاده از FMRI و روش‌های دیگر نشان دادند که مغز ما روی نظم کار می‌کند و یادآوری‌های بصری مداوم از به هم ریختگی و نامنظم بودن، منابع شناختی ما را تخریب می‌کند و توانایی ما برای تمرکز را کاهش می‌دهد. آن‌ها همچنین متوجه شدند که وقتی شرکت کنندگان این تحقیق، شلوغی‌های محیط کاری خود را مرتب می‌کنند، تمرکز بهتری دارند، پردازش اطلاعات دقیق‌تری انجام می‌دهند و بهره‌وری آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
به هم ریختگی حتی می‌تواند روی سلامت روانی ما هم تاثیر بگذارد و باعث ایجاد استرس، تشویش یا افسردگی ‌شود. تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در آمریکا انجام شده بود، نشان داد که سطح کورتیزول استرس مادرانی که خانه‌ به هم ریخته‌ دارند، بیشتر است. بالا بودن سطح کورتیزول در طول زمان، می‌تواند منجر به اضطراب و افسردگی شود. محققان دیگری در آمریکا، اثر متقابل استرس و محیط کار به هم ریخته را مورد بررسی قرار دارند و دریافتند که استرس و خستگی روحی باعث می‌شود تا کارکنان در تصمیم گیری با تاخیر عمل کنند و ابزار و لوازمی که برای انجام وظایف به آن‌ها نیاز دارند، در اطرافشان پراکنده باشد که این موضوع منجر به یک محیط کاری کثیف و شلوغ می‌شود.
بنابراین محیط کاری خود را منظم نگه دارید؛ به جای اینکه اجازه دهید همه چیز روی هم انباشته شود، این روش برای دوری از به هم ریختگی اثبات شده است. برای تیم‌ها و سازمان‌ها، مشخص کردن روزهایی برای تمیز کردن همراه با جایزه‌ای مثل پیتزا، می‌تواند مشوق خوبی برای کارکنان باشد که تعاملات اجتماعی و حمایت از یکدیگر را در انجام کاری که عموما برای مردم لذتبخش نیست، بالا ببرند.
منبع: صفحه ویرگول میزیتو

1 دیدگاه

  1. حسین زاده گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *